Kalendarium kulturalne – WIOSNA 2015!

Za oknem zimy jakoś nie widać, dlatego u Nas już dzisiaj rozpoczynamy wiosnę z rzeszowskimi imprezami kulturalnymi, jakich nie możecie przegapić! Przekonajcie się razem z nami, że wiosną
w Rzeszowie można zajrzeć nie tylko do klubów. 

1 MARCA – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


To już czwarta odsłona tej imprezy.

Jak przekonują organizatorzy uroczystości związane z oddaniem hołdu bohaterom podziemia niepodległościowego po 1944 roku mają dla Rzeszowian szczególne znaczenie – w końcu stolica Podkarpacia była jednym z bastionów antykomunistycznego oporu w tamtym okresie.

IV Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy z Rynku, przejdzie następnie ulicami Kościuszki i 3 Maja, skręci w ulicę Zamkową i Zygmuntowską a zakończy się w uroczysty sposób pod pomnikiem.


27 MARCA – Międzynarodowy Dzień Teatru/Dotknij Teatru


27 marca, rokrocznie, od początku tego święta rozsyłana była wiadomość od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru
i światowej harmonii. Tłumaczona była ona na ponad 20 języków. Ciekawe, czy ta tradycja jest nadal żywa?

Dotknij teatru to program edukacyjny, który pozwala widzom poznać teatr „od kuchni” i tym samym zachęca do aktywnego udziału w życiu teatralnym.
Po raz pierwszy Dotknij teatru zorganizowała w 2010 roku łódzka Grupa Inicjatywna. W 2012 roku wspólnie świętowaliśmy Dzień Teatru w Łodzi,
w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2014 roku zorganizowaliśmy już ponad 700 wydarzeń w 49 miastach w całej Polsce- także w rzeszowskich Teatrach.


16/17 MAJA – X Europejska Noc Muzeów


Kolejna edycja wydarzenia, które przyciąga z roku na rok coraz większa liczbę odbiorców. Jednak nie tylko mieszkańcy Rzeszowa wykazują coraz większe zainteresowanie; także nasze muzea coraz chętniej dołączają do imprezy. Obecnie poza tak oczywistymi dla nas: Muzeum Historii Miasta Rzeszowa czy Muzeum Dobranocek w Nocy Muzeów biorą udział także tak wyjątkowe muzea, jak: Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie i Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie.

W Noc Muzeów angażują się także rzeszowskie restauracje (głównie z centrum Rzeszowa) oraz pasjonaci motoryzacji: VII Rajd Nocy Muzeów kolejny raz połączony zostanie ze Zlotem Pojazdów Zabytkowych i Militarnych.


31 MAJA – “Papieska Kremówka”


Na rzeszowskim Rynku już po raz dziewiąty zgromadzą się cukiernicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Wielobranżowych, aby podzielić się swoim słodkim dziełem z mieszkańcami Rzeszowa. 94 metry to zeszłoroczny rekord długość kremówki, jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że Rzeszowianie podołają temu zadaniu. Tym bardziej, że jak co roku, słodkościom towarzyszyć będą koncerty, przedstawienia i konkursy. A całość zwieńczona będzie Apelem Jasnogórskim.


5-6 CZERWCA – XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Rzeszów
Carpathia Festival


Pierwszy weekendCarpathia 2015 zaproszenie czerwca przyniesie nam wyjątkowe, muzyczne wydarzenie. Festiwal Piosenki Carpathia Festival odbędzie się tradycyjnie w Teatrze Masca i na rzeszowskim Rynku a przyniesie nam kolejne zmagania najlepszych artystów z całej Europy.

Wokaliści i zespoły nie tylko z Polski, Litwy czy Ukrainy, ale także z Norwegii czy Węgier rywalizują o tytuł Grand Prix i niemałe nagrody finansowe.

Organizatorzy ciągle przygotowują niespodzianki dla uczestników i widzów festiwalu. Na pewno warto rzeszowski Rynek w tych dniach!


26 CZERWCA – Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury


24155_140625094453_wschod-kulturyEuropejski Stadion Kultury to nie tylko muzyka i koncerty, ale także spotkania, kameralne akcje w przestrzeni miejskiej, warsztaty, dyskusje i wystawy. To wyjątkowe miejsce, gdzie łączą się ludzie zrzeszeni w Partnerstwie Wschodnim, pragnąc dzielić się tym, co kultura przynosi w każdym z tych krajów z osobna. Wyjątkowo oryginalne koncerty
i spotkania z niezwykłymi ludźmi to z pewnością gratka dla pasjonatów kultury europejskiej.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-28 czerwca, natomiast koncert główny zaplanowano na 26 czerwca na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.


Czy Wy też uważacie, że wiosna zapowiada się wyjątkowo interesująco? Kolejny raz stolica Podkarpacia staje się także centrum ogólnopolskich, europejskich a nawet światowych wydarzeń kulturalnych. Od marca do czerwca każdy z Nas może w tym uczestniczyć. Czy mieszkańcy Rzeszowa i okolic skorzystają z tej okazji? To już zależy tylko od nich.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAntyRadio nadaje już w Rzeszowie
Następny artykułRozkład jazdy PKS
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Pasjonatka dobrej muzyki, wyjątkowych artystów i domowego zoo. Prywatnie, dba o nasze zdrowie przez dietę, i pewnie dlatego wszyscy pytają jej czy nie minęła się z powołaniem, bo przecież dziennikarstwo to jej drugie imię. Służbowo można ją spotkać także przez Centrum Dietetyczne Algorytm www.CentrumAlgorytm.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o