Każdy z nas wie jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Jednak większość z nas po prostu się boi albo nie ma pojęcia jak to robić. „Umiejętność niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia to najpotrzebniejsza wiedza na świecie”- mówią wszyscy instruktorzy WOŚP. Idąc tym tropem na wielu dworcach PKP w Polsce, także na rzeszowskim najmłodsi uczyli dorosłych jak udzielać pierwszej pomocy. Akcję zorganizowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i PKP – Przewozy Regionalne.
[lightbox_image src=”https://mlodzi.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2015/03/12warunkiresucytacj1.jpg” bigimage=”https://mlodzi.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2015/03/12warunkiresucytacj1.jpg” title=”Warunki sesuscytacji”]
„Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” jest kolejną ogólnopolską akcją Fundacji WOŚP. W ubiegłym roku dołączyły do niej PKP- Przewozy Regionalne. Dlaczego? Powód jest prosty – właśnie często w takich miejscach jak dworzec dochodzi do tego typu wypadków. Pamiętajmy – wystarczy zaledwie 3 minuty, aby mózg osoby nieprzytomnej obumarł. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy z nas potrafił udzielić drugiej osobie pierwszej pomocy.
A jak pomagamy?
Uciskamy klatkę piersiową do przyjazdu karetki. Na zmianę- co 30 ucisków, robimy dwa wdechy.
Uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas szkoły podstawowej nr 25 w Rzeszowie dzielili się swoją wiedzą na rzeszowskim dworcu kolejowym pokazując nam, że pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta. Cała akcja jest częścią programu edukacyjnego Ratujmy i Uczmy ratować rozpoczętego właśnie przez WOŚP. Do tej pory do akcji włączyło się prawie 2 miliony uczniów z 12 tysięcy szkół podstawowych. Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci. Jerzy Owsiak podkreśla, że niezmiernie ważne jest włączenie przez Ministra Edukacji nauki pierwszej pomocy na listę obowiązkowych przedmiotów szkolnych.
W czasie ogólnopolskich przedsięwzięć związanych z nauką pierwszej pomocy- mamy jeszcze Światowy Dzień Pierwszej Pomocy (w tym roku obchodzony będzie 12 września) oraz bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób.
W miejscach publicznych co roku w obecności osób postronnych tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%).
Nie zapominajmy o tym! To nic nie kosztuje! A może uratować czyjeś życie- być może nawet i Twoje.