Rzeszowscy licealiści “Zawsze na czasie”

“Zawsze na czasie” to projekt społeczny organizowany przez rzeszowskich licealistów w ramach olimpiady “Zwolnieni z teorii”. Szóstka uczniów – Lidia, Anita, Antek, Karolina, Sylwek i Angelika – połączyła się w niezawodny team i postanowiła zawalczyć z problemem braku czasu i niezorganizowaniem. Jak im poszło?

Na samym początku zaczęli od przeprowadzenia wśród swoich rówieśników ankiety, która pozwoliła im udokumentować powszechnie panujący problem braku czasu u młodzieży. Na 250 ankietowanych, na pytanie “Czy masz wystarczającą ilość wolnego czasu?”, aż 73% osób odpowiedziało “nie” zaś przy pytaniu “Czy chciałbyś nauczyć się właściwego zarządzania sobą w czasie, by posiadać go więcej?” aż 63% osób zaznaczyło “tak”. To dało zespołowi dodatkową motywację do działania. Rozpoczęli więc pracę nad projektem, zakładając własną stronę na Facebooku, gdzie regularnie wrzucali posty z cennymi wskazówkami na temat organizacji i planowania. Stworzyli także swój własny planer, który jest dostępny do pobrania na stronie projektu. Następnie uczniowie przeszli do realizacji głównego celu projektu – warsztatów. Zorganizowali ich jak do tej pory już 3 – 28.02 i 01.03 w II LO oraz 08.03 w I LO. Następne jeszcze przed nimi – 18 marca o 9:00 w IX LO. Warsztaty składają się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to wykład pani dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie na tematy takie jak: pożeracze czasu, jak z nimi walczyć oraz jak odpowiednio planować i efektywnie wykorzystywać swój czas. Drugi etap to autorska gra zespołowa, zaprojektowana przez Sylwiusza, w której to uczestnicy warsztatów na własnej skórze przekonują się jak ważne jest planowanie, aby efektywnie wykonać dane zadanie. Uczestnicy zostają podzieleni na 10-osobowe drużyny, a nad każdą z nich pieczę sprawuje animator – student WSIiZ-u lub Politechniki. Jego zadaniem jest pomóc uczestnikom gry we właściwym zaplanowaniu przebiegu realizacji zadania. Gra świetnie integruje ale i pozwala w praktyce wykorzystać wcześniejsze rady zaczerpnięte z wykładu pani psycholog. Dodatkowo każdą z drużyn motywuje chęć wygranej, gdyż zwycięska drużyna otrzymuje notesy z logo “Zawsze na czasie”. Następnie przeprowadzony zostaje konkurs indywidualny, w którym do wygrania są takie nagrody jak bilety do kina Zorza, wejściówki do wrotkarni WyWrotki czy vouchery na kawę w Magistracie Kawy. Na zakończenie przeprowadzona zostaje ankieta, aby organizatorzy mogli sprawdzić, czy warsztaty przyniosły oczekiwane efekty i wniosły coś do życia uczestników.

Ale warsztaty to nie jedyne pole działania zespołu “Zawsze na czasie”. Posiadają oni własną stronę na Facebook’u oraz Instagramie, nagrali również własny spot pod tytułem “1440 minut.”, w którym ukazują życie przeciętnego nastolatka, który boryka się z problemem dezorganizacji. Film jest nadal dostępny do obejrzenia na YouTube. A w planach licealiści mają kolejny konkurs ze świetnymi nagrodami, tym razem na Facebook’u, dlatego warto ich zaobserwować

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments