Innowacje w Rzeszowie: elektryczne taksówki szybciej niż autobusy?

Już kilka lat temu słyszeliśmy o planach zakupu elektrycznych autobusów, które miałyby poruszać się po centrum Rzeszowa. Tym razem miasto stawia na szybszą inwestycję. Stolica Podkarpacie będzie pierwszym w Polsce miastem z elektrycznymi taksówkami!

W 2015 roku pojawiły się pierwsze wzmianki o chęci zakupu 100 elektrycznych autobusów dla miasta. Teraz wiemy, że w Rzeszowie pojawi się 10 takich autobusów już na początku 2018 roku.

Natomiast jeszcze w tym roku w Rzeszowie pojawi się 20 elektrycznych taksówek, kolejnych 10 jeździć po mieście będzie do 2019 roku. Samochody są produkowane w Japonii przez Nissana i wcześniej były już testowane przez sieć Super Taxi. Taksówki produkowane teraz są jednak znacznie wydajniejsze – mogą przejechać nawet o 100 km więcej niż poprzednie wersje ekologicznych taksówek.

Pojazdy zakupione dla miasta będą mogły być wynajmowane przez wszystkie korporacje w Rzeszowie. Koszt całego przedsięwzięcia to około 3 mln zł.

Przy okazji powstaną także trzy stacje ładowania pojazdów elektrycznych: przy CH Millenium Hall, przy al. Cieplińskiego i przy ul. Słowackiego. Być może przy stacje ładowania powstaną także w samych galeriach Millenium Hall i Galerii Rzeszów. Pojazdy elektryczne będą ładowane nie dłużej niż 30 minut. Stacje mają być dostępne dla każdego – koszty ładowania nie są jeszcze znane, choć z pewnością będą niższe niż koszty tankowania tradycyjnego.

Ekotaksówki to kolejna próba stworzenia ekologicznego transportu miejskiego. Powoli z miasta eliminowane są pojazdy z napędem benzynowym. Coraz częściej pojawiać się będą natomiast pojazdy LPG i elektryczne. Miejmy nadzieję, że choćby częściowo poprawi to jakość powietrza w Rzeszowie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWolontariusze – szansa dla Was!
Następny artykułOscarowy La La Land w Kinie Konesera!
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Pasjonatka dobrej muzyki, wyjątkowych artystów i domowego zoo. Prywatnie, dba o nasze zdrowie przez dietę, i pewnie dlatego wszyscy pytają jej czy nie minęła się z powołaniem, bo przecież dziennikarstwo to jej drugie imię. Służbowo można ją spotkać także przez Centrum Dietetyczne Algorytm www.CentrumAlgorytm.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o