Kolejny krok do przodu! Będzie ekologiczny Rzeszów? (FOTO)

W latach 2014-2020 z dotacji unijnych Rzeszów planuje zakupić nawet 100 autobusów zasilanych energią elektryczną. Czy władze postawią w pełni na ekologiczny Rzeszów?

Obecnie MPK w stolicy Podkarpacia dysponuje 183 autobusami kursującymi po ulicach Rzeszowa. 80 z nich to niedawno zakupione zarówno Mercedesy, jak i Autosany. Pozostała liczba, która wyraźnie przeważa wśród taboru to pojazdy marki Jelcz oraz Solaris. Niebawem będą nadawać się jedynie do remontu, co raczej nie jest opłacalne przy obecnej ich eksploatacji.

To właśnie ten argument był jednym z kilku powodów, dla których przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego odbyli wizytę w Niemczech, gdzie sprawdzali i oceniali innowacyjne rozwiązania jakimi są autobusy elektryczne, kursujące w tamtejszej komunikacji miejskiej. Takowe autobusy, jako pierwsza zaproponowała firma Bombardier.

Pomysł, na który chcą postawić władze Rzeszowa jest dość interesujący. Jak zapewniano, elektryczne autobusy są w stanie przejechać całe miasto wyłącznie na silniku elektrycznym. Dodatkowo, pojazdy są wyposażone w specjalne płyty indukcyjne, które podczas postoju na przystankach, silniki wysuwają się i ładują, pozwalając przy tym na pokonanie większego dystansu.

W czasie, gdy nowa inwestycja wypali, dotychczasowe autobusy MPK  nie pójdą w “odstawkę”. Te na gaz ziemny będą jeździć na liniach nieco oddalonych od centrum miasta, natomiast pojazdy na olej napędowy, które emitują najwięcej szkodliwych substancji pojadą na obrzeżach miasta.

Warto podkreślić, iż jest to kolejny krok do przodu w krótkim odstępie czasu. Z pewnością przed władzami jeszcze wiele pracy, by w pełni stworzyć ekologiczny Rzeszów, lecz tak poważna zmiana w transporcie miejskim w połączeniu z budową obwodnicy południowej, jest wielkim krokiem do przodu dla komunikacji miejskiej27