Paraskewidekatriafobia, czyli piątek trzynastego!

Paraskewidekatriafobia to strach przed piątkiem trzynastego. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Wiedzieliście że wszystkie miesiące zaczynające się od niedzieli, zawsze zawierają „pechowy” piątek 13-go? Za pechowy ten dzień, uznawany jest w krajach takich jak Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Bułgaria czy Filipiny. W Hiszpani, Grecji i Rumunii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, natomiast we Włoszech piątek siedemnastego.

Skąd tak na prawdę się to wzięło? Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

/źródło: Wikipedia/

A czy Wy wierzycie w pecha w piątek trzynastego?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments