W ubiegłym tygodniu, 28 stycznia w hotelu Grein w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu PASSIO.
„Pierwsza pomoc przy kawie” to cykl nieformalnych pogadanek, które mają nam przybliżyć w przystępny sposób, jak reagować w razie wypadku i uratować komuś życie. W czwartek o 17.00 zebrało się całe grono pasjonatów pierwszej pomocy, którzy mieli okazję wysłuchać kilku wykładów, poświęconych właśnie temu rodzajowi zagadnień.
Co w kawie piszczy?
Mateusz Mokrzycki, koordynator projektu, na początku powiedział kilka słów wprowadzenia, opowiadając o tym, co obejmuje projekt i jakie działania będą prowadzone w jego ramach. Potrwa on rok, w ciągu którego każdego miesiąca odbędzie się jedno popołudnie przy kawie, które zaowocuje lepszą znajomością podstaw pierwszej pomocy. Każdy znajdzie coś dla siebie – planowane są też bloki tematyczne: dla ciężarnych, seniorów czy niepełnosprawnych. Ponadto grupa zajmuje się również tworzeniem multimediów!
Ostatnio swoją premierę miała piosenka pierwszopomocowa „30 na 2”. Posłuchajcie!
Pierwsza pomoc w teorii…
Gośćmi specjalnymi bloku merytorycznego byli rat. med. Adam Ptasiński i rat. med. Grzegorz Nowak, którzy opowiedzieli o zatruciach czadem oraz o Nagłym Zatrzymaniu Krążenia (NZK). O tlenku węgla mogliście już przeczytać na naszym portalu. Przypomnij sobie, klikając TUTAJ. Jest to temat bardzo ważny, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy zagrożenie wzrasta.
Była także Nasza bohaterka!
Uczestnicy mieli przyjemność spotkać się z panią Joanną Mendralą, rzeszowską bohaterką, która na codzień kieruje autobusami miejskimi. Czemu bohaterka? Na pewno wielu z nas pamięta sytuację z 3 grudnia 2014 roku, kiedy to Rzeszów obiegła wstrząsająca historia o młodej kobiecie, która uratowała życie młodemu pasażerowi, kiedy ten nieoczekiwanie osunął się na ziemię bez widocznej przyczyny. Mało kto jednak wie, że pani Asia wykonywała uciśnięcia klatki piersiowej całe 21 minut! Wiele osób obecnych na sali nie kryło łez, kiedy dzieliła się swoimi przeżyciami. Uczucie, kiedy ma się świadomość, że uratowało się czyjeś życie, jest nieporównywalne z żadnym innym.
Czy wiesz, ile minut wystarczy, by w mózgu zaszły nieodwracalne zmiany? Chcesz spróbować swoich sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej? Nie chcesz stać biernie, ale pomóc w nagłych wypadkach? Przyjdź na kawę. Dowiesz się, ile satysfakcji daje pierwsza pomoc!