Rzeszowskie Janusze – zwiastun już na Youtube!

Na Youtubie ukazała się zapowiedź filmu Rzeszowskie Janusze. Jest to dokumentalna opowieść o galicyjskim Rzeszowie, który dzięki twórczości Edwarda Janusza ocalał od zapomnienia.

Kim był Edward Janusz? Był rzeszowskim fotografem i miejskim dokumentalistą z przełomu XIX i XX wieku. Natomiast “Januszami” nazywane są potocznie stare fotografie Rzeszowa, które wyszły spod ręki Edwarda Janusza oraz jego następców. Film “Rzeszowskie Janusze” będzie można zobaczyć już w styczniu w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Krótkometrażowa produkcja jest – jak sami twórcy komentują – próbą zmierzenia się z zagadnieniem życia i twórczości rzeszowskiego fotografa epoki galicyjskiej. Zdjęcia do filmu kręcone były w starych pomieszczeniach kamienicy, znajdującej się przy ul. Jagiellońskiej 24, gdzie mieszkał syn E. Janusza, Fryderyk Janusz. Specjalnie przygotowane i zrekonstruowane wnętrze salonowe oraz wnętrze zakładu fotograficznego przenosi historię do pierwszych lat XX w.

Produkcja filmowa została zrealizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową i Estradą Rzeszowską, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Emaus – Rzeszów, Fundacją Wspierającą Rozwój Kultury „Aparat Caffe” oraz jest współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego. Honorowy patronat nad produkcją objął Prezydent Miasta Rzeszowa.