Student Politechniki Rzeszowskiej wynalazcą laski dla niewidomych!

Łukasz Kolman, który jest studentem kierunku mechatronika Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej otrzymał nagrodę główną za stworzenie innowacyjnej laski podczas VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”.

Łukasz Kolman wynalazł „Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących”, którą jest innowacyjna laska. Może ona wspomóc wszystkie osoby z wadami wzroku. Laska ma wbudowane czujniki odbiciowe, które skanują najbliższą przestrzeń. Kiedy użytkownik zbliża się do przeszkody, zostaje poinformowany o tym sygnałem dźwiękowym w zależności od oddalenia przeszkody. Jeżeli utrudnienia są bardzo blisko wówczas laska wydaje szybszy dźwięk. Dzięki urządzeniu użytkownik może w bezpieczny sposób poruszać się zarówno w swoim domu, jak i na zewnątrz. Laska jest lekka, nie zajmuje dużo miejsca i bez problemu mieści się w dłoni. Dzięki wyposażeniu w zaawansowane moduły m.in. GPS, GSM, Bluetooth ma większe zastosowanie i możliwości niż laska tradycyjna.

Oprócz Łukasza również dwóch studentów Politechniki Rzeszowskiej otrzymało wyróżnienia podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”. Pierwszym z nich jest Wojciech Kłos za cykl wynalazków: Mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki i przedramienia oraz Sposób rehabilitacji ręki i przedramienia z wykorzystaniem urządzenia.  Jego wynalazek służy do przeprowadzania ćwiczeń na początku rehabilitacji kończyny górnej. Jego urządzenie pomoże w rehabilitacji osób po urazach lub chorobach neurologicznych. Drugi laureat Wojciech Puzio wynalazł urządzenie do wspomagające komfortu i bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych”. Urządzenie zbiera informacje dotyczące stylu życia użytkownika. Na ich podstawie jest możliwa analiza zachowań i lepsza kontrola nad leczeniem.

Gratulujemy naszym studentom i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o