Ultradźwiękowe leczenie bólu – o Rzeszowie mówi cała Polska!

W szpitalu PRO-FAMILIA w Rzeszowie po raz pierwszy w naszym kraju zastosowano ultradźwiękową metodę leczenia nowotworowych bólów i mięśniaków macicy. O tym usłyszał już cały kraj!

Termoablacja ultradźwiękowa – tak nazywa się ta metoda – stosowana jest u chorych, którym nie pomagają już leki przeciwbólowe. Zabieg trwa stosunkowo krótko i powoduje zamknięcie zakończeń nerwowych wokół guza, nie naruszając zdrowych tkanek.

Po raz pierwszy w rzeszowskim szpitalu termoablację zastosowano u pacjentki z rakiem piersi. Doszło u niej do przerzutów do kości powodujących silne dolegliwości.

Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka, sięga 80% i znacznie poprawia komfort życia chorego (…) Efekt przeciwbólowy uzyskuje się po kilkunastu godzinach najpóźniej trzech dniach

– mówi dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie Magdalena Pyka.

Zabieg polega na użyciu skupionej wiązki energii ultradźwiękowej, która kierowana jest na zakończenia nerwowe wokół guza. Powoduje to odcięcie zakończeń nerwowych, nie naruszając przy tym zdrowych tkanek. Metoda ta jest również stosowana w leczeniu innych chorób, np. mięśniaków macicy. W rzeszowskim szpitalu wykonano już blisko 200 takich zabiegów.

Technika w innych krajach Europy i USA wykorzystywana jest również do leczenia niektórych nowotworów. W szpitalu PRO-FAMILIA takie leczenie pojawi się najwcześniej pod koniec bieżącego roku.

Leczenie bólów nowotworowych tą metodą w Polsce nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOscarowy La La Land w Kinie Konesera!
Następny artykułUmysłowa Rozgrzewka studenckich głów!
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Pasjonatka dobrej muzyki, wyjątkowych artystów i domowego zoo. Prywatnie, dba o nasze zdrowie przez dietę, i pewnie dlatego wszyscy pytają jej czy nie minęła się z powołaniem, bo przecież dziennikarstwo to jej drugie imię. Służbowo można ją spotkać także przez Centrum Dietetyczne Algorytm www.CentrumAlgorytm.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o