Zanim przyjdzie pomoc – wypadki komunikacyjne cz.2

W drugiej części naszego poradnika, jak pomóc, gdy jesteśmy świadkami wypadku, dzisiaj zajmiemy się pierwszą pomocą. Ratownicy firmy PASSIO poza poradą mają dla Nas także konkursowe prezenty!

Na ten temat ponownie radził nam ratownik w firmie Passio – Tomasz Micek.

Przy pierwszej pomocy podstawowym i bardzo ważnym elementem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia – o tym pisaliśmy już kilka dni temu. Po uporaniu się z tym, możemy spokojnie podejść do poszkodowanego. Tutaj sytuacji może być bardzo wiele – przedstawimy dzisiaj kilka z nich.

  1. Poszkodowany znajduje się w pojeździe i oddycha

W tej sytuacji podstawową kwestią będzie zaznaczenie naszej obecności, poinformowanie poszkodowanego o naszych działaniach  i sprawdzenie jego funkcji życiowych:

  • Czy poszkodowany nas słyszy?
  • Czy jest świadomy?
  • Czy wie gdzie jest i co się stało?

Jednocześnie powinniśmy stabilizować odcinek szyjny kręgosłupa – wystarczy przytrzymanie własnymi rękami – aż do przyjazdu karetki pogotowia.

Jeśli poszkodowany reaguje (sprawdzenie jego stanu należy powtarzać co 2-3 minuty), pozostaje nam sprawdzenie jego obrażeń: czy nie ma on krwotoków (jeśli są, staramy się je zatamować gazikami i zabandażować; jeśli jest to rana na ręce, staramy się ją unieś do góry), widocznych złamań itd. W tej sytuacji niezbędne dla ratownika będą rękawiczki, aby uniknąć kontaktu z płynami ustrojowymi pacjenta.

  1. Poszkodowany jest w szoku.

W tej sytuacji najczęściej będzie biegał bez orientacji i wyraźnego celu. Naszym zadaniem jest posadzić tą osobę, zaprowadzić w bezpieczne miejsce i starać się uspokoić – bardzo często skuteczna okazuje się zwyczajna rozmowa i zapewnieni, że wszystko będzie dobrze.

  1. Poszkodowany jest potrącony przez samochód i oddycha.

Takiego poszkodowanego zostawiamy w pozycji zastanej – jeżeli oczywiście sprawdzimy prawidłowe funkcje życiowe danej osoby. Naszym zadaniem w tej sytuacji jest stabilizacja głowy aż do przyjazdu odpowiednich służb, do momenty przejęcia przez nich głowy – jeżeli jest to motocyklista, nie zdejmujemy mu kasku. Możemy także sprawdzić, czy nie ma ewentualnych krwotoków czy złamań (patrz pkt. 1).

UWAGA! W każdej sytuacji podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa nie stosujemy pozycji bezpiecznej.

  1. Poszkodowany jest w pojeździe i nie oddycha.

Schemat jest początkowo podobny, jak w poprzednich przypadkach. Najpierw sprawdzamy funkcje życiowe poszkodowanego, jeżeli ich nie ma na dalszy plan schodzi ewentualne uszkodzenie kręgosłupa –  musimy wyjąć osobę z pojazdu. W tym celu stosujemy tzw. chwyt Rauteka:pobrane

  • Odpinamy pasy, którymi przypięty jest poszkodowany.
  • Wkładamy prawą rękę za plecy poszkodowanego, sięgając do jego lewej dłoni pod pachą. Łapiemy ją mocno równolegle do podłoża.
  • Lewą ręką łapiemy przedramię poszkodowanego w okolicy łokcia, chwytając pod pachą. Zbliżamy klatkę piersiową jak najbardziej do siebie.
  • Wstajemy, unosząc przyciśniętego do siebie poszkodowanego, ciągnąc jego nogi po ziemi.
  1. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Kładziemy poszkodowanego na płaskiej, twardej powierzchni i ponownie zaczynamy całą procedurę.

  • Sprawdzamy bezpieczeństwo.
  • Oceniamy świadomość poszkodowanego, potrząsając za ramiona zadajemy pytanie: „Halo, czy Pan mnie słyszy”/”Słyszy mnie Pan? Co się stało?”
  • Udrażniamy drogi oddechowe, odchylając głowę poszkodowanego do tyłu i trzema zmysłami (słuchem, wzrokiem i dotykiem) sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha.
  • Jeżeli nie widzimy unoszącej się klatki piersiowej, nie słyszymy i nie czujemy oddechu – zaczynamy uciśnięcia klatki piersiowej.
  • Uciśnięcia prowadzimy zawsze na odsłoniętą klatkę piersiową – najprościej rzecz ujmując – splatając ręce i umieszczając dłonie na środku klatki piersiowej. Najważniejsze jest trzymanie rąk prosto, tuż nad klatką, aby nasza siła płynęła z barków, nie z rąk.
  • Obecnie nie ma obowiązku prowadzenia oddechów ratunkowych. W tym przypadku uciśnięcia klatki prowadzimy bez przerwy. Jeżeli zdecydujemy się na oddechy wykonujemy je w schemacie 30 uciśnięć do 2 wdechów.
  1. AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny.

Jest to urządzenie działające intuicyjnie. Po jego włączeniu będzie nas instruować, jak powinniśmy postępować dalej.

Takie urządzenie znajdują się obecnie w miejscach dużych skupisk ludności w każdym większym mieście w Polsce. W Rzeszowie takie defibrylatory dostępne są w kilku miejscach m.in.:

  • H. Auchan, Krasne
  • Zakład Karny, Załęska 76
  • Media Markt, Aleja Rejtana 36
  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Hetmańska 120
  • Biedronka, Hetmańska 56

Pod TYM adresem można sprawdzić, gdzie w Naszej okolicy znajdują się AED.

Informacji jest bardzo wiele i na pewno nie o wszystkich aspektach dzisiaj wspomnieliśmy, dlatego wspólnie z firmą PASSIO chcemy dać Wam możliwość dokształcenia w tej dziedzinie!


Do rozdania mamy 10 voucherów z 70% rabatem (cena standardowa szkolenia 99 zł, z voucherem 30 zł) na certyfikowane kursy pierwszej pomocy w firmie PASSIO!


Co trzeba zrobić?

Wskaż trzy elementy wyposażenia samochodu osobowego,  które są niezbędne do zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

Swoją odpowiedź wyślij na adres: redakcja@mlodzi.rzeszow.pl, w tytule napisz: pierwsza pomoc, nie zapomnij się także podpisać.

Kto pierwszy – ten lepszy!