Cyrk MEDRANO gościł w Rzeszowie sześć dni od 20 do 25 kwietnia. Przed występami zebrała się grupa osób, która protestowała przeciwko wykorzystywaniu w pokazach zwierząt. Obrońcy zwierząt uważają, że zwierzęta w cyrku są źle traktowane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę.
Cyrk MEDRANO to jeden z największych europejskich cyrków. Jest zdobywcą 2 Złotych Clownów na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Monte Carlo – najbardziej prestiżowym festiwalu w świecie cyrku.
Na arenie…
Jak w każdym cyrku tak i w MEDRANO w występach biorą udział zwierzęta. Są to: konie, słonie, żyrafy, papugi, wielbłądy, lamy, watussi oraz strusie. Podczas pokazu zwierzęta nie wykonywały skomplikowanych sztuczek, a wszystko to, co przedstawiły wynikało z ich naturalnych zachowań, podobnych do tych, jakie osobniki z ich gatunku wykonują w środowisku naturalnym. Żyrafy, strusie, watussi jedynie przeszły po arenie, wielbłądy siedziały na niej, a słonie i konie stawały na tylnych nogach. Występy zwierząt były krótkie. Większość programu stanowiły akrobacje oraz występ clowna. Podczas pokazu zwierzęta nie były uderzane biczami, jak twierdzą niektóre środowiska.
Poza areną…
Po występie w cyrku zwierzęta trafiają do specjalnie przydzielonych boksów. Każdy gatunek jest w innym. Mają tam jedzenie, wodę i odpowiednie warunki do spania. Nie są przywiązywane łańcuchami. Podczas deszczu i kiedy jest zimno boksy są zasłanianie, aby zwierzęta nie zmarzły i nie zmokły. Niektóre z nich, jak np. żyrafy, są ubierane w specjalne stroje. Kiedy jest ładna pogoda zwierzęta mogą swobodnie poruszać się poza boksami. Spacerują wówczas przed ogrodzeniem, co spotyka się z wielką radością przechodniów. Podchodzą oni bliżej, żeby przyjrzeć się zwierzętom oraz pokarmić wielbłądy. Zwierzęta są przyjaźnie nastawione do ludzi.
Opieka…
Zwierzęta są pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii. Raz w miesiącu specjalnie z Włoch przyjeżdża weterynarz, który sprawdza stan zdrowia zwierząt oraz zajmuje się pielęgnacją kopyt koni. Zwierzęta są codziennie myte i czesane. Również w nocy pracownicy cyrku czuwają i doglądają zwierząt.
W cyrku MEDRANO jest kangur, którego mama zmarła dwa lata temu. On nie występuje w cyrku, ale jest jego nieodłączną częścią. Cyrkowcy nie wyobrażają sobie cyrku bez niego.
Transport zwierząt…
Zwierzęta w cyrku MEDARANO są przeważone specjalnie przystosowanymi do przewozu zwierząt samochodami. Tutaj również jest podział na boksy ze względu na bezpieczeństwo zwierząt. Chodzi głównie o to, aby nie przewróciły się podczas jazdy. Zwierzęta podczas trasy mają włączone światło, a żyrafy czerwone lampy imitujące światło słoneczne. W podróży spędzają niewiele czasu maksymalnie do 2 godzin. Miasta, w których występuje cyrk są w bliskiej odległości od siebie.
Każdy ma prawo do własnego zdania. Jednak zanim ocenimy cyrk, zobaczmy, jak tam jest naprawdę. Po wizycie za kulisami cyrku mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że chciałabym, żeby każde zwierzę było traktowane tak, jak w Cyrku MEDRANO.
Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć.
Fot. Marcin Miśtak
[fbalbum url=https://www.facebook.com/media/set/?set=a.541485596060027.1073741854.488144421394145&type=3]