#BezSieci – eksperyment naukowców i studentów WSIiZ!

Siedem dni bez internetu – takiego wyznawania podjęła się grupa pracowników WSIiZ wraz ze swoimi studentami. Jakie wyzwania przed nimi? Co zaskoczy ich najbardziej? Efekty eksperymentu #BezSieci przed nami!

Inspiracją do organizacji eksperymentu była książka „E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji”. Autorka opisywała w niej doświadczenia związane z radykalną decyzją całkowitego odłączenia się od wszystkich mediów wraz z trójką swoich nastoletnich dzieci. Konsekwencją wprowadzenia tego pomysłu w życie były m.in. początkowe kłótnie z najbliższymi, jednak po dłuższym czasie okazało się, że członkowie rodziny zbliżyli się do siebie.

Wydrukowaliśmy artykuły, do których normalnie mamy dostęp on-line, to samo zrobiliśmy np. z rozkładem jazdy autobusów. Wypożyczyliśmy książki z biblioteki, które dziś przecież rezerwuje się na stronie internetowej

– opowiada o przygotowaniach dr Barbara Przywara, kierownik eksperymentu.

Uczestnicy projektu #BezSieci będę musieli uporać się z wieloma ograniczeniami. Nie będą korzystać z komunikacji mailowej – zamiast tego używać będą telefonów i wizyt osobistych. Informację sprawdzać będą w gazetach i książkach a przenosić je za pośrednictwem pendrive’ów.06

Chcemy zobaczyć jak to wyzwanie wpłynie na naszą wydajność pracy, ale także na życie osobiste – wyjaśnia dr Przywara. – Być może okaże się, że internet, który pozwala nam szybko załatwić wiele spraw, w ostatecznym rozrachunku zbyt często nas rozprasza i „zalewa” zbędnymi informacjami.

Już pojawiają się plany rozszerzenia badania na uczniów szkół średnich, przewidywane są także dokładne wywiady z uczestnikami po zakończeniu eksperymentu oraz obserwacje związane z ponownym podłączeniem się do sieci. Teraz natomiast uczestnicy eksperymentu będą notować swoje spostrzeżenia.

To już drugi etap badania. Pierwszy polegał na tygodniowej obserwacji własnych nawyków medialnych, nie tylko tych internetowych. Do udziału w eksperymencie zgłosiło się 6 pracowników Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz 115 studentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments