Co jeść w chłodne dni, aby się rozgrzać? Doradzamy!

Przy tak odczuwalnie niskich temperaturach człowiek nie ma ochoty wychodzić za drzwi ciepłego i przytulnego domu czy mieszkania. Niestety, musimy! Zatem oprócz ciepłego ubrania warto zadbać o nasz organizm od środka.

Wystarczyło kilka dni z ujemnymi temperaturami poniżej -10 stopni, a skala ofiar wychłodzenia, do których nie udało się dotrzeć jest ogromna. Tylko 3 stycznia z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 12 osób!e Kiedy temperatura jest ujemna nasz organizm potrzebuje więcej substancji odżywczych oraz tłuszczów do ogrzania naszego ciała – większa ilość posiłków dziennie pomoże w ich dostarczeniu.

Pamiętajmy o przyprawach przypominających nam o okresie zimowym. Imbir, goździki, sok malinowy oraz cynamon nie tylko dodadzą smaku do potraw czy napoju, ale także rozgrzeją organizm i wzmocnią przed wychłodzeniem.
Gdy czujemy, że Nasz organizm jest osłabiony, reagujmy wcześnie, pomagając mu odpowiednim żywieniem.

Jeśli chodzi o napoje, warto zastanowić się nad tymi, które nasz organizm ogrzeją. Odstawmy napoje gazowane, chemicznie barwione i spróbujmy gorącej herbaty z imbirem lub sokiem, gorącej czekolady lub kawy – dla najbardziej wymagających. Na chłodne i romantyczne wieczory możemy także przygotować grzane wino lub grzańca z goździkami, sokiem malinowym i cynamonem.

7b85e8a6e66cbe4ab797b4b52054b556_620[1]

Pora śniadaniowa jest najważniejszym aspektem w przeciągu całego dnia. To od niej zależy, w jakiej kondycji wychodzimy rankiem na mroźne powietrze, dlatego też należy przygotować na to również nasz organizm. Na śniadanie jako pierwszy posiłek należałoby zjeść „coś” ciepłego. Klasyczna jajecznica może być doskonałym pomysłem na dostarczenie do organizmów potrzebnych substancji, a dodatkowo pomoże rozgrzać organizm przed wyjściem. Warto również sięgnąć pamięcią, kiedy to w młodzieńczych latach Nasze mamy czy babcie przygotowywały nam owsiankę na mleku, płatki kukurydziane z mlekiem czy makaron z ciepłym mlekiem. Jeżeli ktoś ma dużo czasu, może również przyrządzić tosty z serem oraz szynką. Do wyżej wymienionych dań warto dołożyć dawkę ciepłej herbaty czy kawy.

Obiad jest najważniejszym posiłkiem zaraz po śniadaniu. Podobnie, jak w przypadku pory śniadaniowej powinien być w postaci ciepłego posiłku oraz zawierać białko (mięso, ryby czy warzywa strączkowe), które pobudzi układ pokarmowy do działania a przez to także doda nam energii. Znakomicie pasującym dodatkiem wspomagającym organizm mogą być kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana czy jakakolwiek inna), makaron oraz klasyczne ziemniaki. Aby dostarczyć porcję witamin w porze obiadowej zalecana jest sałatka lub surówka ze świeżych warzyw.

Kolacja powinna być spożywana co najmniej na 2 godziny przed snem. Powinno to być danie łatwostrawne tak, aby nie obciążać organizmu i żołądka w trakcie snu. Pomysłem na smaczną, a zarazem ciepłą kolację, jaką możemy przyrządzić we własnych czterech kątach, to zupy kremowe lub podobnie, jak w przypadku śniadania jajecznica oraz ciepła herbatka.

Pamiętajmy! W każdym momencie możemy spotkać osobę, która z racji niskich temperatur może potrzebować Naszego telefonu po pomoc. Nie bądźmy obojętni na zdrowie swoje oraz drugiej osoby będącej w potrzebie. Jak pomóc, kiedy znajdziemy kogoś w potrzebie? O tym mówili już Nasi specjaliści w artykule o HIPOTERMII.